Cukrzyca i dobre samopoczucie
Tradycyjnie, 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzy. Według International Diabetes Federation miliony osób chorych na cukrzycę zmaga się z ogromnymi wyzwaniami i często czuje się przytłoczona codziennymi aktywnościami związanymi np. z koncentrowaniem się nad monitorowaniem poziomu cukru. Dlatego głównym hasłem tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy jest „Cukrzyca i dobre samopoczucie”.
International Diabetes Federation podkreśla, że:
· 63% pacjentów chorujących na cukrzycę twierdzi, że strach przed wystąpieniem powikłań związanych z cukrzycą wpływa na ich samopoczucie
· 28% pacjentów chorych na cukrzycę ma trudności z zachowaniem pozytywnego nastawienia do swojej choroby
· 36% pacjentów chorych na cukrzycę odczuwa dolegliwości związane z tą chorobą
Jak widać, największym problemem dla pacjentów są powikłania cukrzycy, które mają ogromny wpływ na ich jakość życia. Jednym z najczęstszych jest neuropatia cukrzycowa, głównie występująca jako polineuropatia czuciowo-ruchowa. Neuropatia cukrzycowa może dawać różne objawy, ale głównie manifestuje się jako:
Ø parestezje, dysestezje rąk i stóp (drętwienie, mrowienie, pieczenie, klucie wrażenie, że dłonie lub stopy są przez cały czas zimne)
Ø bolesne kurcze mięśni i ostre napady bólu
Ø dystalne ubytki czucia powierzchniowego i głębokiego
Ø osłabienie siły mięśniowej
Ø osłabienie lub zniesienie odruchów ścięgnistych
Ø zmiany troficzne
Ø zaburzenia autonomiczne
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego od wielu lat zwracają uwagę na kwestię poprawy komfortu życia pacjentów z neuropatią cukrzycową oraz z bólem neuropatycznym. Warto przypomnieć, że leczeniu ukierunkowanym na patomechanizmy powstawania neuropatii cukrzycowej Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca m.in. benfotiaminę, która jest pochodną witaminy B1 (tiaminy) o dużo korzystniejszych właściwościach, niż zwykła tiamina. Badania kliniczne dowodzą aż 5 krotnie większej biodostępności benfotiaminy w porównaniu do tiaminy. Benfotiamina jest jedyna pochodną witaminy B1 zalecaną przez PTD.
Pierwszym i najbardziej znanym lekiem w Polsce zawierającym benfotiaminę jest Benfogamma dostępna w dwóch dawkach 50 i 300mg, z czego dawka 50 mg dostępna jest jako lek bez recepty (OTC) w dwóch wielkościach opakowań: 50 lub 100 drażetek. Ma to ogromne znaczenia dla pacjentów ze względu na łatwiejszy dostęp do leczenia rekomendowanego przez Ekspertów PTD. Więcej informacji na temat leku Benfogamma dostępne jest na stronie www.benfogamma.pl
Nazwa produktu leczniczego: Benfogamma (Benfothiaminum), 50 mg. Skład jakościowy i ilościowy: 1 tabletka drażowana zawiera 50 mg benfotiaminy (Benfothiaminum). Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane. Wskazania do stosowania: Leczenie i zapobieganie skutkom niedoborów witaminy B1 w organizmie. Niedobór witaminy B1 może wystąpić w następujących przypadkach: nieprawidłowym żywieniu ubogim w witaminę B1, karmieniu pozajelitowym, intensywnej diecie odchudzającej (głodowej) i hemodializie; przewlekłym alkoholizmie (alkohol blokuje wchłanianie witaminy B1) i w powikłaniach wynikających z przewlekłego alkoholizmu. Dawkowanie i sposób podawania: Zazwyczaj dawka wynosi: w celach zapobiegawczych: 1 tabletka drażowana 1-2 razy w tygodniu; w celach leczniczych: 1 tabletka drażowana 1-3 razy na dobę. Tabletki drażowane należy popijać wodą. Nie rozgryzać; nie żuć. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość (alergia) na benfotiaminę, tiaminę lub którakolwiek z substancji pomocniczych. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Benfotiamina jest dobrze tolerowana i nieznane są sytuacje, w których powinny być zachowane środki ostrożności. Produkt leczniczy Benfogamma zawiera sacharozę, syrop glukozowy, makrogologlicerolu hydroksystearynian. Działania niepożądane: W pojedynczych przypadkach może wystąpić wysypka, prawdopodobnie jako reakcja nadwrażliwości. Przez zażyciem należy upewnić się, czy nie minął termin ważności podany na opakowaniu. Przedawkowanie: Nie ma doniesień o przedawkowaniu produktu leczniczego Benfogamma. Podmiot odpowiedzialny: Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, Flugfeld-Allee 24, 71034 Böblingen, Niemcy. Pełna informacja o leku dostępna na życzenie. Informacja medyczna: Woerwag Pharma Polska Sp. z o.o. ul. Dziekońskiego 1, 00-728 Warszawa, tel. 22 863 72 81, fax 22 877 13 70. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 8614, wydane przez Ministra Zdrowia. Kategoria dostępności: Lek wydawany bez recepty.
Piśmiennictwo:
1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u osób z cukrzycą – 2024 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego; Current Topics in Diabetes 2023;3(3-4):1-348. 2. Karnafel W. Benfotiamina w profilaktyce, w praktyce i w przyszłości; Kreo Warszawa 2013. 3. Bubko I., Gruber B.M., Anuszewska E.L. Rola tiaminy w chorobach neurodegeneracyjnych; Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 1096-1106. 4. ChPL Benfogamma, ChPL Benfogamma Forte. 5. Schreeb K.M., Freudenthaler S., Vormfelde S.V. at all; Comparative bioavailability of two witamin B1 preparations: benfotiamine and tiaminę mononitrate. Eur. J. Clin. Pharmacol. 1997, 52, 319-320. 6. https://worlddiabetesday.org/- dostęp z dnia 30.10.2025.