Neuropatia cukrzycowa to powikłanie, które rozwija się już od początku trwania cukrzycy, a często zdarzają się przypadki, że pacjent zgłasza objawy neuropatii zanim zostanie u niego rozpoznana cukrzyca typu 2. Uszkodzenie obwodowego układu nerwowego powoduje zaburzenia właściwego przewodzenia impulsów nerwowych zarówno w układzie somatycznym, jak i autonomicznym.

 

Niestety neuropatia cukrzycowa rzadko rozpoznawana jest na wczesnym etapie choroby, a brak szybko wdrożonego, właściwego, leczenia pogarsza rokowania prowadząc do dalszych powikłań w postaci trudno gojących się ran, zaburzeń pracy wielu narządów oraz rozwoju stopy cukrzycowej.

 

Eksperci z PTD podkreślają, że aż w 50% przypadków neuropatia cukrzycowa jest bezobjawowa!

 

Dlatego właściwa opieka pielęgniarska jest niezwykle pomocna we wczesnym wykryciu i rozpoczęciu odpowiedniego leczenia. Wczesna diagnoza i właściwe leczenie zdecydowanie poprawi komfort życia pacjentów z cukrzycą.

 

Kilka tygodni temu ukazały się tegoroczne zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego odnośnie leczenia pacjentów z cukrzycą. Poniżej przedstawiamy kilka zmian związanych z wykrywaniem i leczeniem neuropatii cukrzycowej, które pojawiły się w najnowszych Rekomendacjach, a których nie było w Zaleceniach z poprzedniego roku:

 

·        w części dotyczącej zasad wykonywania badań w kierunku neuropatii, wskazano na konieczność rozważenia okresowych pomiarów stężenia witaminy B12 u pacjentów leczonych metforminą przy pojawieniu się lub pogorszeniu objawów neuropatii

 

·        dodano schemat objawowego leczenia bólu neuropatycznego w neuropatii cukrzycowej, gdzie bardzo przejrzyście zaprezentowane są leki pierwszego rzutu, leczenie skojarzone oraz leki drugiego rzutu

 

·        w części dotyczącej zasad rozpoznawania dystalnej symetrycznej polineuropatii dodano informację o możliwości wykorzystania skali MNSI (Michigan Neuropathy Screening Instrument) ze względu na jej udokumentowaną dokładność

 

Nie ma natomiast żadnych zmian w części dotyczącej leczenia neuropatii cukrzycowej. Nadal  w leczeniu ukierunkowanym na patomechanizmy powstawania neuropatii cukrzycowej wymienione są 3 substancje aktywne: benfotiamina, kwas alfa-liponowy oraz inhibitory ACE, z których benfotiamina w mniejszej dawce (50mg) dostępna jest jako lek wydawany bez recepty.

 

Benfogamma® jest lekiem zawierających polecaną przez ekspertów benfotiaminę. Jest to analog zwykłej witaminy B1 (tiaminy) o dużo wyższej biodostępności. Benfotiamina dzięki rozpuszczalności w tłuszczach jest lepiej wchłaniana przez organizm. Według badań biodostępność benfotiaminy jest 5 razy wyższa w porównaniu do zwykłej tiaminy.

Benfogamma® występuje  w dawce 50 mg jako lek wydawany bez recepty (OTC) i  jest dostępna w opakowaniach 50 i 100 drażetek.

 

                 

 

Więcej informacji dotyczących leku Benfogamma®, benfotiaminy oraz neuropatii cukrzycowej znajduje się na nowej stronie www.benfogamma.pl.

 

 

 

Nazwa produktu leczniczego: Benfogamma (Benfothiaminum), 50 mg. Skład jakościowy i ilościowy: 1 tabletka drażowana zawiera 50 mg benfotiaminy (Benfothiaminum). Postać farmaceutyczna: tabletki drażowane. Wskazania do stosowania: Leczenie i zapobieganie skutkom niedoborów witaminy B1 w organizmie. Niedobór witaminy B1 może wystąpić w następujących przypadkach: nieprawidłowym żywieniu ubogim w witaminę B1, karmieniu pozajelitowym, intensywnej diecie odchudzającej (głodowej) i hemodializie; przewlekłym alkoholizmie (alkohol blokuje wchłanianie witaminy B1) i w powikłaniach wynikających z przewlekłego alkoholizmu. Dawkowanie i sposób podawania: Zazwyczaj dawka wynosi: w celach zapobiegawczych: 1 tabletka drażowana 1-2 razy w tygodniu; w celach leczniczych: 1 tabletka drażowana 1-3 razy na dobę. Tabletki drażowane należy popijać wodą. Nie rozgryzać; nie żuć. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość (alergia) na benfotiaminę, tiaminę lub którakolwiek z substancji pomocniczych. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Benfotiamina jest dobrze tolerowana i nieznane są sytuacje, w których powinny być zachowane środki ostrożności. Produkt leczniczy Benfogamma zawiera sacharozę, syrop glukozowy, makrogologlicerolu hydroksystearynian. Działania niepożądane: W pojedynczych przypadkach może wystąpić wysypka, prawdopodobnie jako reakcja nadwrażliwości. Przez zażyciem należy upewnić się, czy nie minął termin ważności podany na opakowaniu. Przedawkowanie: Nie ma doniesień o przedawkowaniu produktu leczniczego Benfogamma. Podmiot odpowiedzialny: Wörwag Pharma GmbH & Co. KG, Flugfeld-Allee 24, 71034 Böblingen, Niemcy. Pełna informacja o leku dostępna na życzenie. Informacja medyczna: Woerwag Pharma Polska Sp. z o.o. ul. Dziekońskiego 1, 00-728 Warszawa, tel. 22 863 72 81, fax 22 877 13 70. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 8614, wydane przez Ministra Zdrowia. Kategoria dostępności: Lek wydawany bez recepty.

 

Piśmiennictwo:

1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u osób z cukrzycą – 2024 Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego; Current Topics in Diabetes 2023;3(3-4):1-348. 2. Karnafel W. Benfotiamina w profilaktyce, w praktyce i w przyszłości; Kreo Warszawa 2013. 3. Bubko I., Gruber B.M., Anuszewska E.L. Rola tiaminy w chorobach neurodegeneracyjnych; Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 1096-1106. 4. ChPL Benfogamma, ChPL Benfogamma Forte. 5. Schreeb K.M., Freudenthaler S., Vormfelde S.V. at all; Comparative bioavailability of two witamin B1 preparations: benfotiamine and tiaminę mononitrate. Eur. J. Clin. Pharmacol. 1997, 52, 319-320. 6. Tylicki A., Siemieniuk M. Tiamina i jej pochodne w regulacji metabolizmu komórek; Postepy Hig Med. Dosw (online), 2011; 65: 447-469. 7. U.S. Department of Health & Human Services, National Institutes of Health. Thiamin – Fact sheet for Health Professionals: https://ods.od.nih.gov/factsheets/

Thiamin-HealthProfessional/ 8. Lewandowska-Jabłońska E., Jabłoński W., Gumpreht J. Benfotiamina – komu, kiedy i dlaczego?, Świat Medycyny i Farmacji. 2016; 5 (180), 118-124.